تبلیغات
 فیلسوف و حکیم بزرگ از دریچه نگاه همگان - تیمور صحت نژاد و زندگینامه حکیم ارد بزرگ

تیمور صحت نژاد و زندگینامه حکیم ارد بزرگ

نویسنده : ستاره هاشمی یکشنبه 16 خرداد 1395 10:54 ب.ظ  •    ارسال شده در: سخنان دلربای حکیم ارد بزرگ در وبلاگ ها سخنان فیلسوف در بلاگفا ارد بزرگ فیلسوف ایرانی حکیم ارد بزرگ فیلسوفی خاص فیلسوف ارد حکیم حکمت فلسفه

تیمور صحت نژاد در وبسایت «انجمن دانشجویان قشقایی» می نویسد :

 ارد بزرگ "مجتبی شركا"،  بزرگترین حكیم و فیلسوف حال حاضر ایران ، در شهر مشهد بدنیا آمد...
مادرش "فاطمه جاهد طبسی" است كه فرزند یكی از خوانین قشقایی شیراز است و پس از درگیریهای مشروطیت مدتی، به شهر طبس میرود و فامیل خود را به " جاهد طبسی" تغییر میدهد...http://s6.picofile.com/file/8254497726/elkamez_blogfa_com.jpg

خلاصه زندگی نامه

 ارد بزرگ "مجتبی شركا"،  بزرگترین حكیم و فیلسوف حال حاضر ایران ، در شهر مشهد بدنیا آمد .پدر او محمد تقی و پدر بزرگش "باباشركاء" از بزرگان  و ریش سفیدان شهر شیروان در خراسان شمالی بوده است و از این رو در شهر شیروان به او "بزرگ شیروان" می­گویند ، مادرش "فاطمه جاهد طبسی" است كه فرزند یكی از خوانین قشقایی شیراز است و پس از درگیریهای مشروطیت مدنی، به شهر طبس میرود و فامیل خود را به " جاهد طبسی" تغییر میدهد. آنگونه كه ارد بزرگ میگوید  استاد "محمد ابراهیم حمیدی" (از دانشمندان معاصر) در بالندگی او نقشی بی مانند داشته است.

 

از كودكی عاشق طراحی ، نقاشی و نویسندگی بود از این رو به هنرستان حرفه ای سینایمشهد رفت و خود را در رشته معماری یافت ، آنجا را ناتمام رها نمود چون روح سركش او راپاسخگو نبود ، پس بدنبال تاریخ و جامعه شناسی رفت آنها نیز پاسخگوی وجود پرسشگرشنبودند در نهایت ذهنش به حكمت ، فلسفه و چرایی وجود آدمی و نقش انسان در گیتی معطوف شدو دیگر حكمت را رها ننمود . 

 

شهرت او در كشورهای آسیای میانه و بخصوص تاجیكستان و افغانستان بیش از ایران می باشد: از خجند ، كولاب ، دوشنبه و دامنه های پامیر تاجیكستان تا كابل ، هرات ، نیمروز ، جلالآباد ، قندهار و حتی كوچكترین روستاهای شمال افغانستان نیز می توان یاد و نام او راشنید . بسیاری از همراهی او با احمدشاه مسعود اسطوره خویش سخن می گویند از اندیشه هایاو در كتاب سرخ. در كتاب سرخ حكیم ارد بزرگ بر روی سه موضوع ارزش گذاری بیشتری شده است كه عبارتند از: شادی ، آزادی و میهن . فلسفه و یا حكمت اردیسم ( ORODISM ) بر همین اساس شكل گرفتهاست.

 

ارد بزرگ دو نظریه مشهور دارد به نام های قاره كهن و كهكشان بزرگ اندیشه .

* نظریه قاره كهن

 حوزه تمدنی ایران را در قالب یك قاره جدید مطرح می‌كند قاره ای از كشمیر و پامیر تامدیترانه این قاره شامل بیست كشور می‌شود. تا كنون بحث‌های بسیاری برای تحقق این خواستانجام شده و همچنان ادامه دارد و صد البته بزرگترین مخالفین این نظریه تجزیه طلبانكشورهای این محدوده هستند چرا كه آنها از روح همگرایی و نزدیكی كشورهای منطقه احساس خطرمی‌كنند.

 ارد بزرگ جایگاه ایران در قاره كهن را همانند یونان در اروپا می‌داند یعنی یكمادر فرهنگی بزرگ كه بخش اصلی گنجینه تاریخی و فرهنگی قاره را در خود دارد.نظریهاو به صراحت از تبانی شرق و غرب برای بلعیدن حوزه فرهنگی مركز جهان یاد كرده‌است.  نظریهاو مبتنی بر سخن فردوسی است كه می‌گوید « سلم و تور دو فرزند فریدون كه یكی بر غرب ودیگری بر شرق جهان حكومت می‌نمودند برای تصاحب این سرزمین ایرج حاكم منطقه قاره كهن نامیست كه ارد بزرگ بر این قاره نهاده‌است) را می‌كشند. و او می‌گوید قاره كهن امروزتوسط آسیا و اروپا بلعیده شده‌است. در نظریه قاره كهن ارد بزرگ قاره‌های آسیا و اروپامتجاوزین به حریم قاره كهن معرفی شده‌اند. قاره كهن از كوهستان پامیر و كشمیر آغاز و تامدیترانه ادامه می‌یابند و ۲۰ كشور در داخل آن قرار می‌گیرند . كشورهای قزاقستان ،ازبكستان ، تاجیكستان ، قرقیزستان ، ازبكستان ، تركمنستان ، افغانستان ، شمال غربیهندوستان ( سرزمین كشمیر ) ، پاكستان ، ایران ، عراق ، تركیه ، سوریه ، لبنان ، قبرس ،جنوبی ترین بخش روسیه در میانه استراخان در شمال دریای خزر تا جنوب اكراین ، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در قاره كهن جای می گیرند

نظریه كهكشان اندیشه

 نظریه كهكشان بزرگ اندیشه دقیقا نقطه عكس نظریه دهكده كوچك جهانی مارشال مك لوهانكانادایی است او با دلایل مستدل ثابت می‌كند جهان رو به انفجار اندیشه‌های گوناگون است.ارد بزرگ پیش بینی نموده كه تعداد وبلاگها و سایتها بزودی چندین برابر جمعیت كل جهانبشود و برای هر سوالی دهها راه حل پیدا می‌شود كه بعضا مغایر هم هستند .

 او رشد ترجمه داده‌ها را باعث تشدید جریان حاضر می‌داند و در نهایت معتقد است رستاخیز وانقلابی در صحنه اندیشه در حال شكل گیری است. و در آخر بر این اصل پای می‌فشارد كهایرانیان بخاطر پیشینه سترگ و بزرگشان و همچنین خلاقیت و نو آوری در صحنه اندیشهمی‌توانند پاشاهان آینده این كهكشان باشند.

 در همین حال حكیم ارد بزرگ دشمنان قسم خورده ای نیز در آنجا دارد كه از آن میان میتوان به بازماندگان كمونیستهای سابق افغانستان پیروان نجیب الله،  نخست وزیر معدوم و بخشپشتون های سنتی نزدیك به امارات متحده عربی و عربستان اشاره كرد. آنان حكیم ارد بزرگرا "شیطان بزرگ" می نامند! و می گویند:

 

«پادشاه شیاطین در ایران كسی نیست جز ارد بزرگ ، او مرجع فساد و اختلال در ایران و جهاناست، آغشته به جنون تعصب نژادی موهوم و در عین حال از انسانیت بیزار است،  نگاه اوچنانكه در نظریه قاره كهن اش دیده می شود، آفت بار و پرتعفن است. بسیاری از شیاطینایران، افغانستان رشد ظاهری خود را مدیون فتنه او میدانستند و میدانند. ارد بزرگ باسخنان و نظریات شیطانیش روح امید و زندگی را از قلب و روح جوانان و نسل امروز ایران وافغانستان پاك نموده در عوض تخم نفرت، كینه، نفاق، شقاق و فساد را كشت میكند. ارد بزرگ ، احمد شاه مسعود را ترغیب نموده بود تا افغانستان رادوباره به ایران ملحق نماید دلیل ادعای خود را نیز این جمله شهید احمدشاه مسعود میدانند كه گفته بود : « من و ارد زاده یك سرزمین بزرگ هستیم .»

 

ارد بزرگ و احمد شاه مسعود

 

از دوستانش می توان به احمد شاه مسعود،لطیف پدرام، بصیر كامجو، درویش دریا دلی ، رحمت الله بیژند پور، بشیر بغلانی، نجم الدینكاویانی، فرید مزدك، امان الله استوار، فضل احمد طغیان، پیكارگر، اسد الله كشتمند، رسولرهین، احمد ولی مسعود، تورن اسماعیل، مخدوم رهین، مسعود خلیلی، عنایت الله شهرانی،خواجه بشیر احمد صدیقی، محبوب الله كوشانی، واحد فیضی، نادیه فضل، همزه واعظی، دستگیرپنجشیری و جان محمد پنجشیری نام برد اشاره كرد.

 

 علی احمد قندهاری از رهبران پشتون افغان می نویسد : احمدشاه [احمد شاه مسعود] یكجنایتكار و خائن بود و جماعت در پرده نشین "ارد بزرگ"[حكیم ایرانی] هم فكر می كنند قومافغان بر می گردد به دونیم صدسال پیش و استانی از ایران می گردند .علی احمد قندهاری در جای دیگری می گوید : نقشه شوم عوض كردن نام افغانستان به خراسان اززمان مسعود جنگ سالار، بیشتر رواج پیدا نموده ، نباید مانند صنف اولی ها با این فرزندانناخلف افغانستان برخورد كنیم مقاله و تحریر های بسیاری نوشته شده اما فكر می كنم ریشهاین حرفها از فریبخوردگان افكار آدمهایی مانند ارد بزرگ باشند باید سارنوالی و سترهمحكمهً افغانستان جلو چنین حركات ماجرا جویانه را بگیرند. محترمان باور كنید این آدمهای مرفوع القلم كه حرجی بر آنها هم نیست ، می خواهند قوم ما را نابود كنند این قلم هابه بیراهه میروند افغانستان را می خواهند با همه عقده شان از هم بپاشند

ارد بزرگ در نظر دیگران

"بنیاد جهانی ارد بزرگ" در دوم آوریل 2010 بنیان نهاده شد این بنیاد دارای 7 نفر درهیئت رییسه خود می باشد كه همه آنها از زبده ترین كارشناسان اندیشه ها و نظریات اردبزرگ هستند. رییس هیئت رییسه خانم یاسمین آتشی است . یاسمین آتشی در پنجاهمین سال زندگی خود مسئولیتی جهانی را بر عهده گرفته است او از داستان نویسان مشهور ایران و كارشناس ارشد تاریخ می باشد . دبیر بنیاد شكوهه عمرانی از شخصیت های اجتماعی و مشهور كشور سوئیسمی باشد او حامی موسسات انسان دوستانه و همچنین حمایت از سالمندان است.

 

 شكوهه عمرانینامزد گروه هشت سوییس در انتخابات پارلمانی دوره گذشته این كشور بود و از همكارانفرهنگی سازمان ملل متحد در ژنو می باشد .در هیئت رییسه بنیاد كسانی همچون الیان ایژن هیر (رئیس انجمن هنری ارت كلوب و رئیسانجمن دفاع از منافع منطقه ی شامپل در ژنو) ، دكتر شهناز خاتمی ( پزشك ایرانی مقیماتریش ، وین ) ، امیر همدانی (جامعه شناس ) ، شقایق شاهی (پژوهشگر برجسته افغانستان،دانیل ایزلی ( اسیستان سابق كادر اداری بیمارستان كانتونال ژنو و  هم اكنون حامی وسرپرست كمك به سالخوردگان) می باشند . خانم كریسیتین والون مدیر پژوهشگاه بنیاد جهانیارد بزرگ می باشد بخش پژوهشگاه زیر نظر هیئت رییسه بنیاد فعالیت می كند ، و از اعضایارشد پژوهشگاه میتوان از خانم ایرن گاللی (طراح نقشه بردار و نقاش) یاد كرد . بنیادجهانی ارد بزرگ در صدد است انعكاس دهنده جهانی نظریات و اندیشه های ارد بزرگ ( فیلسوف ومتفكر نامدار ایرانی ) باشد . و اعلام نموده آماده هر گونه همكاری تخصصی با كارشناسان ،محققین و نویسندگان در حوزه اندیشه های ارد بزرگ می باشد .

 

كتاب سرخ نسخه كاملتر كتاب آرمان نامه ارد بزرگ است . گفتنی است كتاب آرمان نامه تنهابیست روز پس از انتشار 30 هزار خواننده داشته است كه از این نظر ركورد دار كتابخوانی درایران است .

 

استاد "فرزانه شیدا" (پژوهشگر و شاعر ایرانی مقیم شهر اسلو در نروژ) در كتابی یازدهجلدی بنام "بعد سوم آرمان نامه" اندیشه های ارد بزرگ در كتاب آرمان نامه را شرح و تفسیرنموده است. این كتاب نفیس شامل صدها صفحه در تفسیر و تشریح اندیشه ها و آموزه های اردبزرگ است . استاد فرزانه شیدا در ابتدای جلد یازدهم كتاب بعد سوم آرمان نامه می نویسد :درطی بررسی وتفسیر فرگردهای آرمان نامه فیلسوف بزرگ وارزشمند ایرانی ارد بزرگ همواره دراین فكر بوده ام كه اندیشه های ناب ومعنوی این بزرگمرد تاریخ كه جهانی را بخود مشغولداشته است چقدر می تواند برای هر انسانی ارزشمند و در راه زندگی او سودمند باشد وهمواره در جملات عمیق اندیشمند انه ی او دریافته ام كه عمق نگاه او در ژرفای واقعیتزندگی بمانند این بوده كه به مركز اصلی و نقطه ی عطف زندگی و هستی رسیده باشی تا توانآنرا داشته باشی با چنین عمقی دنیا را نظاره كرده و تمامی نیازمندیهای زندگی را در هرمرحله و هر موقعیتی در این گذر عمر , معنا كنی و به تفسیری زیبا در جملاتی تبدیل كنی كههر یك همچون دّر درخشانی نور دهنده ی زندگی آدمی باشد نگاه و دیدگاه ارد بزرگ سرشار ازواقعیت های فردی / شخصیتی از دیدگاهی اجتماعی - فرهنگی با شناختی در حد اعلای انسانشناسی و مردم شناسی ست بگونه ای كه ,بسیار تجربه ها می بایست سازنده چنین افكار پرمایهوبا ارزشی باشند كه اندیشه های دیگر را نیز چون آینه ای صافی بخشیده و جلا دهنده ی روحانسانی باشد.

 

- "یاسمین آتشی" نویسنده سرشناس داستانهای كوتاه تا كنون در صدها داستان خود از جملاتارد بزرگ بهره گرفته و می گوید : در مورد اندیشه ها و افكار ارد بزرگ مطالعات فراوانیداشته ام و به شخصه فكر می كنم ایشان بزرگترین متفكر حال حاضر ایران هستند.

 

 "بی نظیر بوتو" میگوید: « ما با کشورهای منطقه و بخصوص ایران ، اساطیر ، فرهنگ و تاریخی مشترک داریم من هم همانند بزرگانی نظیر "اقبال لاهوری" و "ارد بزرگ" تمایل دارم کشورهای ما بر اساس فرهنگ و ریشه های مشترک هر روز بیشتر از پیش به هم نزدیک شوند.»

 

گردآوری: تیمور صحت نژاد

پایان


دیگر بازتاب ها :

جملات برگزیده حکیم ارد بزرگ از کتاب سرخ

خوشبخت آدمیست ، که پیمانه زندگی اش ، همواره لبریز از شادیست. حکیم ارد بزرگ

دلم را از شادی ها پر کن، تا غرق مهر تو شوم. حکیم ارد بزرگ

آدم های مهربان، هزاران کهکشان مهر در درون ما می بینند، ستاره هایی که هیچگاه آنها را باور نداشته ایم. حکیم ارد بزرگ

بزرگترین فیلسوفان جهان ، همواره از مهر و انسانیت سخن گفته و می گویند. حکیم ارد بزرگ

آدم های مهربان ، همواره خوبی ها را می بینند و بدیها را چه زود می بخشند. حکیم ارد بزرگ

آدم های مهربان را ، نمی توان فراموش ساخت. حکیم ارد بزرگ

آدمیان تنها با مهر ، به یکدیگر گره می خورند. حکیم ارد بزرگ

زندگی پیشکشی است ، برای شاد زیستن. حکیم ارد بزرگ

زیباترین جشن و بزم گیتی ، نوروز باستانی ایرانیان است. حکیم ارد بزرگ

سنگینی یاد غم ها را ، با تنهایی دو چندان می کنی ، به میان آدمیان رو و در شادمانی آنها همراه شو ، لبخندها و پایکوبی آدمیان ، شکوفه های امید را در دلت بارور می سازد. حکیم ارد بزرگ

فیلسوف ایرانی, حکیم ارد بزرگ , ostad orod bozorg , استاد ارد بزرگ , filsof irani . orod bozorg , hakim orod bozorg , mojtaba shoraka . hakim khorasani , حکیم خراسانی , bozorg shirvan , بزرگ شیروان , بزرگترین فلاسفه دنیا , فلسفه چیست , فلاسفه بزرگ, معروفترین فیلسوف  , مشهورترین فیلسوف , بالاترین فیلسوف , برترین فیلسوف معاصر , بزرگترین فیلسوف جهان

 

 
خنده در پس خود ، هزار راز و زر در سینه دارد. حکیم ارد بزرگ

خنده راستین زیباست و نوای زندگیست. حکیم ارد بزرگ

شادی را به یکدیگر هدیه دهیم، شادی، برآیند مهر و  دوستی است. حکیم ارد بزرگ

شادی کجاست؟ جای که همه ارزشمند هستند. حکیم ارد بزرگ

شادی که با نابودی دیگران فراهم شود، جام زهری کشنده است. حکیم ارد بزرگ

شادی و امید روان آدمی را می پرورد ، گر چه ، تن رنجور و زخمی باشد. حکیم ارد بزرگ

شادی و بهروزیمان را با ارزش بدانیم ، تن رنجور ، نیرویی برای ادب و برخورد درست برجای نمی گذارد. حکیم ارد بزرگ

شادی یک سرزمین ، بدون داشتن آزادی ، آفریده نمی شود. حکیم ارد بزرگ

کسانی که جوک های زهرآگین و ناروا برای زبان ها و تبارهای گوناگون ساخته و می پراکنند ، پایه ها و ستونهای همبستگی یک کشور را نابود می کنند. "ارد" بارها و بارها در کتاب و سخنانش، همه جا یادآوری نموده که دامن میهن دوستان پاک از چنین کنش های شومی بدور است. حکیم ارد بزرگ
کسی که شادی را پاک می کند ، روان آدمیان را به بند کشیده است. حکیم ارد بزرگ

از دیدگاه "اُرد" آزادی با پویش روز افزون فرهنگ عمومی ، پر و بال می گیرد و این مهم ، نیاز به رسانه های راستگو، آزاد و فرهیخته دارد. حکیم ارد بزرگ

احزاب آزاد ، ستون های سلامت و رشد کشورها هستند. حکیم ارد بزرگ

دلدادگی و عشق را از زندگی بگیریم ، تنها و آواره ایم. حکیم ارد بزرگ

عشق به آن اندازه ارزشمند است که برای آن، بهایی نمی توان گذاشت. حکیم ارد بزرگ

عشق ، تنها با از خودگذشتگی ارزش می یابد. حکیم ارد بزرگ

آزادی، بدون از خودگذشتگی، ناکارا و ناتوان است. حکیم ارد بزرگ

آزادی، بر فرش سرخ خون، نمی نشیند. حکیم ارد بزرگ

آزادی، در نهایت فساد را از بین می برد و پویش و رشد یک سرزمین را به ارمغان می آورد. حکیم ارد بزرگ

نگاه به آدم های خندان هم ، امید بخش و شادی آفرین است. حکیم ارد بزرگ

نگاه و سخنی، که سرشار از مهر و شادی است ، پنجره ای است رو به سوی هزاران هزار کهکشان نادیده ... . حکیم ارد بزرگ

فیلسوف ایرانی, حکیم ارد بزرگ , ostad orod bozorg , استاد ارد بزرگ , filsof irani . orod bozorg , hakim orod bozorg , mojtaba shoraka . hakim khorasani , حکیم خراسانی , bozorg shirvan , بزرگ شیروان , بزرگترین فلاسفه دنیا , فلسفه چیست , فلاسفه بزرگ, معروفترین فیلسوف  , مشهورترین فیلسوف , بالاترین فیلسوف , برترین فیلسوف معاصر , بزرگترین فیلسوف جهان

 

 

حکیم ارد بزرگ . عکس بزرگترین فیلسوف ایرانی . شرکاء مجتبی . بزرگ شیروان . بزرگترین فیلسوف گیتی . بزرگترین اندیشمند . ارد بزرگ شیروان . great orod

 
از آدمهای خودستایی که آرزوهای شما را به ریشخند می گیرند، دوری کنید. حکیم ارد بزرگ

از طبیعت می توان ، امید و شوق به زندگی را آموخت. حکیم ارد بزرگ

خرد در آغاز ، به راستی پناه می برد. حکیم ارد بزرگ

خرد در بستری توفان زده ، شکوفا نمی شود. حکیم ارد بزرگ

خرد و دانش ، ابزار پیراستن ناراستی هاست. حکیم ارد بزرگ

کوشش کنیم ، زندگی زناشویی آشنایان و بستگانمان ، از هم گسیخته نشود. حکیم ارد بزرگ

کوشش کنیم نامی بر فرزند خویش بگذاریم که مردانه و زنانه بودن آن روشن باشد، کاری نکنیم که فرزندمان در آینده از گزینش امروز ما ، همه جا شرمنده باشد. حکیم ارد بزرگ

حکیم ارد بزرگ . عکس بزرگترین فیلسوف ایرانی . شرکاء مجتبی . بزرگ شیروان . بزرگترین فیلسوف گیتی . بزرگترین اندیشمند . ارد بزرگ شیروان . great orod

 

 
هیچ فرازی ، در برابر آدم های پاکباخته ، توان ایستادگی ندارد. حکیم ارد بزرگ

هیچ کس و هیچ چیز ، نمی تواند از پویندگی ما جلوگیری کند. حکیم ارد بزرگ

هیچ گاه از داشتن دشمن نترس ، از انجام ندادن درست آرمان های خویش بترس. حکیم ارد بزرگ

آنکه ایراد می گیرد و راه درست را نشان نمی دهد ، یاوه گویی بیش نیست. حکیم ارد بزرگ

آنکه به خرد توانا شد ، ترس برایش بازی بیش نیست. حکیم ارد بزرگ

آنکه پرسشهای پراکنده ، در وادی های گوناگون را همزمان می پرسد ، تنها می خواهد زمان و نیروی استاد را تباه کند. حکیم ارد بزرگ

آنکه زیبایی خرد را ندید ، گرفتار زیبایی آدمیان شد و بدین گونه ، از هر چه داشت ، تهی گشت. حکیم ارد بزرگ

هیچ گاه برای آغاز دیر نیست ، همین بس که به خود بگوییم : اینبار ، کار ناتمام را به پایان می رسانم. حکیم ارد بزرگ  

هیچگاه آرزوهای جوانان را ، خوار و کوچک مپندارید. حکیم ارد بزرگ  

یادآوری آرمان ها ، از بیراهه روی بازمان می دارد. حکیم ارد بزرگ

حکیم ارد بزرگ, great orod , hakim orod bozorg , ارد بزرگ, محبوب ترین فیلسوف ،محبوب ترین فیلسوف جهان , mojtaba shoraka ،محبوبترین فلاسفه جهان، سخنان بزرگان, سخنان حکیم ارد کبیر . سخنان حکیم ارد بزرگ, جملات حکیم ارد بزرگ, عکس حکیم ارد بزرگ

 
در دل هر بنایی ، کرشمه یاری دیده می شود ، اگر دلنوازی نباشد ، خشتی بر خشت نمی نشیند. حکیم ارد بزرگ

در زندگی زناشویی ، همواره از خاندان همسرمان ، به نیکی یاد کنیم. حکیم ارد بزرگ

کسی که در برابر همسر خویش از خانواده و بستگان خود، بدگویی می کند، خواری ابدی را به جان خریده است. حکیم ارد بزرگ

عشق ، همان کشش آهنربایی درون ماست ، که آدمی را ناخودآگاه، بسوی دوست داشتنی ترین چیز می کشاند. حکیم ارد بزرگ

عشق ، همچون توفان ، سرزمین غبار گرفته وجود را پاک می کند و انگیزه رشد و باروری ، روزافزون می گردد. حکیم ارد بزرگ

عشق از آدمی دلاوری پیروز می سازد، نه گوشه گیری غمگین و پریشان. حکیم ارد بزرگ

حکیم ارد بزرگ, great orod , hakim orod bozorg , ارد بزرگ, محبوب ترین فیلسوف ،محبوب ترین فیلسوف جهان , mojtaba shoraka ،محبوبترین فلاسفه جهان، سخنان بزرگان, سخنان حکیم ارد کبیر . سخنان حکیم ارد بزرگ, جملات حکیم ارد بزرگ, عکس حکیم ارد بزرگ

 
اندیشه کنیم ، چه چیزی ما را پیوسته به زندگی دلگرم ساخته و در نهایت می خواهیم به آن برسیم و آن را سامان داده و یا با آن به سامان برسیم ؟ خواسته پیوسته اندیشه ما ، همان عشق است و این تنها راه شناسایی آن. حکیم ارد بزرگ

برچسب ها: تیمور صحت نژاد ، انجمن دانشجویان قشقایی ، ایل بزرگ قشقایی شیراز ، فاطمه جاهد طبسی ، شهر طبس ، بزرگترین فیلسوف ایرانی حکیم ارد بزرگ ، فیلسوف جهانی حکیم ارد بزرگ ،
دنبالک ها: مرکز مطالعات خلیج فارس و یاد حکیم ارد بزرگ ،
آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.